$99.99
Shave Ice Attachment - KSMSIA
$99.99
Key Features
Easily Create Light and Fluffy Shave Ice at Home
3 Simple Steps to Make Shave Ice
Customize Your Ice Creation
Easy to Clean
Works With All KitchenAid® Stand Mixers
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Easily Create Light and Fluffy Shave Ice at Home
Quickly and easily make over 1 pint (500mL) of fine shaved ice in 60 seconds, excludes prep time, based on plain ice using fine blade.
3 Simple Steps to Make Shave Ice
Building your own shaved ice creation is as simple as 3 easy steps: freeze, shave, create.
Customize Your Ice Creation
Freeze and shave a variety of recipes including fresh water, juice, and milk or dairy, then customize your ice creation with a variety of syrups, sauces and toppings.
Easy to Clean
Dishwasher safe food contact parts, upper housing not dishwasher safe.
Works With All KitchenAid® Stand Mixers
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 6.25 in. |
| Height | 9 in. |
| Length | 4.63 in. |
| Weight | 8 lbs. |
| Carton Depth | 14 1/4 |
| Carton Height | 12 |
| Carton Width | 12 |
| Gross Weight | 8 |
| Net Weight | 0.0 |
| Carton Depth(IN,inches) | 14.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 12.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 12.0000 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 11.25 in. |
| Shipping Height | 14 in. |
| Shipping Length | 9.63 in. |
| Shipping Weight | 48 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 48 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.57 lbs. |
| Total of Cubes | 0.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.57 lbs. |
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Depth | 4-5/8 in |
| Gross Weight | 3.86 lbs |
| Height | 9 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Width | 6-1/4 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.








