$329.99
Classic Series 4.5 Quart Tilt-Head Stand Mixer - K45SSWH
$329.99
Key Features
#1 Mixer Brand in the World*
Easily add Ingredients with the Tilt-Head Design
10 Speeds for Nearly any Task or Recipe
The Power and Durability to Take It All On
4.5 Quart Capacity for Small or Large Batches
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
#1 Mixer Brand in the World*
*Source: Euromonitor International Ltd. for retail sales revenue, USD, all retail channels. More information, including date ranges available at: mixerclaim.kitchenaid.com
Easily add Ingredients with the Tilt-Head Design
You'll have better access to the bowl when adding ingredients or attaching your preferred accessory. Lock the head in place while mixing.
10 Speeds for Nearly any Task or Recipe
From mixing ingredients together on stir speed, to whipping cream at speed 8, you'll get thorough ingredient incorporation every time.
The Power and Durability to Take It All On
4.5 Quart Capacity for Small or Large Batches
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 8.7 in. |
| Height | 13.9 in. |
| Length | 14.1 in. |
| Weight | 25 lbs. |
| Carton Depth | 16 |
| Carton Height | 16 3/4 |
| Carton Width | 11 1/4 |
| Gross Weight | 0 |
| Net Weight(LB,pounds) | 22 |
| Carton Depth(IN,inches) | 16.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 16.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 11.2500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 25 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 13.7 in. |
| Shipping Height | 18.9 in. |
| Shipping Length | 19.1 in. |
| Shipping Weight | 65 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 65 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 10.27 lbs. |
| Total of Cubes | 0.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 10.27 lbs. |
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Bowl Finish | Brushed Stainless Steel |
| Bowl Handle | No handle |
| Bowl Lid | No |
| Bowl Width | Standard |
| Capacity | 4.5 cu ft |
| Commercial Auto Reset | No |
| Depth | 14-3/32 in |
| Direct Drive Transmission | No |
| Exclusive | Yes |
| Extra Bowl | No |
| Height | 13-29/32 in |
| Hub Color | Silver |
| Hub Cover | Yes |
| Hz | 60 |
| Included Accessories | Coated Dough Hook; Coated Flat Beater; Wire Whip |
| Mixer Type | Tilt-Head |
| Mixing Speeds | 10 |
| Net Weight | 25 lbs |
| Planetary Touch Points | 59 |
| Plug Type | 3 Prong Plug |
| Pouring Shield | No |
| Series | Classic Series |
| Trim Band Color | Stainless Steel |
| Trim Band Finish | Painted |
| Trim Band Text | Classic |
| Trim Band Text Color | White |
| Volts | 120 |
| Watts | 275 |
| Width | 8-45/64 in |
| Gross Weight | 25 lbs |
| Power Cord Length (ft) | 4 ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.









