Go™ Cordless Citrus Juicer - battery sold separately - KCJR160BM
Key Features
Easy to Clean
Make Juice from a Variety of Different Citrus Fruits
Optimal Juice Extraction
Precision Pour Spout Design
Cordless Design to Move Freely in the Kitchen
16 oz bowl capacity
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Easy to Clean
Dishwasher safe reservior bowl, reamer, removable knob, and stainless steel sieve.
Make Juice from a Variety of Different Citrus Fruits
Juices a variety of different citrus fruits - grapefruits, lemons, limes, oranges and more.
Optimal Juice Extraction
Auto-reversing reamer ensures optimal juice extraction.
Precision Pour Spout Design
Precision pour spout design pours directly into your glass for minimal drips.
Cordless Design to Move Freely in the Kitchen
16 oz bowl capacity
Specifications
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Battery Included | No |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Cordless | Yes |
| Depth | 7-7/8 in |
| Height | 10-11/32 in |
| Width | 7-7/8 in |
| Gross Weight | 9.09 lbs |
| Net Weight | 6.6 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.











































