KitchenAid Go™ Cordless Citrus Juicer - battery included - KCJR161BM
Key Features
Cordless Design to Move Freely in the Kitchen
16 oz bowl capacity
Optimal Juice Extraction
Make Juice from a Variety of Different Citrus Fruits
Precision Pour Spout Design
Easy to Clean
Description
The power to make. The power to move. Create anywhere using the KitchenAid Go™ Cordless Citrus Juicer, with 16 oz reservoir bowl. Powered by a rechargeable 12v MAX removable battery*, the new cordless citrus juicer delivers up to 3 hours of continuous run time**. With an Auto-Reversing Reamer and Precision Pour spout, this juicer lets you add fresh citrus to breakfast, recipes, cocktails, mocktails and more. Bring a fresh take to taking fresh squeezed juice anywhere. *Included. **Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8 volts. Actual run time will vary based on recipe used. Battery life impacted by factors such as battery age and use.
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Cordless Design to Move Freely in the Kitchen
16 oz bowl capacity
Optimal Juice Extraction
Make Juice from a Variety of Different Citrus Fruits
Precision Pour Spout Design
Easy to Clean
Specifications
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Battery Included | Yes |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Cordless | Yes |
| Depth | 7-7/8 in |
| Gross Weight | 10.45 lbs |
| Height | 10-11/32 in |
| Net Weight | 7.96 lbs |
| Width | 6-29/64 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.











