1.7 Liter Electric Kettle - KEK1701JP
Key Features
Automatic Heating Technology
Variable Temperature Control
Removable and Washable Limescale Filter
Detachable Swivel Base
Generously Sized 1.7 Liter Capacity
Description
Elevate your breakfast possibilities with this KitchenAid® 1.7 Liter Electric Kettle, great for single or multiple servings of tea, coffee, cereals and so much more. This kettle features automatic heating technology, which takes care of boiling your water and automatically shuts off after boiling is complete. It also features variable temperature control, to quickly and quietly boil to the temperature you need. The detachable swivel base allows you to move freely with your kettle to where it is most convenient for you.
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Automatic Heating Technology
Variable Temperature Control
Removable and Washable Limescale Filter
Detachable Swivel Base
Generously Sized 1.7 Liter Capacity
Specifications
General Specifications
| UL | Yes |
| UL File Number | E139728 |
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| 360 Rotation on Base | Yes |
| Amps | 12.5 |
| Base Included | Yes |
| Base Material | Stainless Steel |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | No |
| Battery Type | No |
| Boil Dry Shut Off | Yes |
| Capacity Size | 1.7 Liters |
| Connectivity | No |
| Depth | 5-51/64 in |
| Gross Weight | 4.6 lbs |
| Height | 10 in |
| Hz | 60 |
| Metal Composition | Yes |
| Net Weight | 1.5 lbs |
| Plug Type | 3 Prong; With A Plug |
| Power Cord Color | Black |
| Power Cord Included | Yes |
| Spout | Yes |
| Stainless Steel Body Construction | Yes |
| Volts | 120 |
| Water Filter | Yes |
| Water Level | Yes |
| Water Window | Yes |
| Watts | 1500 |
| Width | 8-1/2 in |
| Power Cord Length (ft) | 2-1/2 ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.




















