$129.99
KitchenAid Go® Cordless Food Chopper - battery included - KFCR531BM
$129.99
Key Features
Power, Without The Cord
Setup is Simple
Save Space
2 Speed Settings
Cordless, 5 Cup Capacity
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Power, Without The Cord
12v MAX battery provides up to 25 minutes of continuous runtime* *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8. Actual run time will vary based on recipe and/or attachments used. Battery life impacted by factors such as battery age and use.
Setup is Simple
With the twist-free, one-click bowl assembly and latched lid.
Save Space
With the all-in-one storage design that stores blades and discs right in the work bowl.
2 Speed Settings
To control how fast or slow you chop, for coarse or fine chopping.
Cordless, 5 Cup Capacity
Move your appliance around the kitchen with ease, without limitations of cords or nearby outlets.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 7.24 in. |
| Height | 10.45 in. |
| Length | 5.71 in. |
| Weight | 11 lbs. |
| Carton Depth | 7 7/8 |
| Carton Height | 11 15/16 |
| Carton Width | 7 11/16 |
| Gross Weight | 11 |
| Net Weight | 0.0 |
| Net Weight(LB,pounds) | 3 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 12.24 in. |
| Shipping Height | 15.45 in. |
| Shipping Length | 10.71 in. |
| Shipping Weight | 51 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 51 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 2.6 lbs. |
| Total of Cubes | 0.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 2.6 lbs. |
Technical Specifications
| Depth | 7-15/64 in |
| Gross Weight | 10.63 lbs |
| Height | 10-29/64 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Volts | 12 |
| Width | 5-45/64 in |
General Specifications
| Prop 65 | Standard - Standard |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.













