$109.99
9-Speed Hand Mixer - KHM926WH
$109.99
Key Features
#1 Mixer brand in the world*
9 Speeds to match the task at hand
Mix heavy, dense ingredients with ease
Pro whisk attachment for light and fluffy mixtures
Dough hook for savory breads
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
#1 Mixer brand in the world*
9 Speeds to match the task at hand
Mix heavy, dense ingredients with ease
Pro whisk attachment for light and fluffy mixtures
Dough hook for savory breads
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 3.5 in. |
| Height | 6.44 in. |
| Length | 7.5 in. |
| Weight | 2 lbs. |
| Carton Depth | 5 1/2 |
| Carton Height | 7 3/4 |
| Carton Width | 9 1/4 |
| Gross Weight | 2 |
| Net Weight | 0.0 |
| Carton Depth(IN,inches) | 5.5000 |
| Carton Height(IN,inches) | 7.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 9.2500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 2 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 8.5 in. |
| Shipping Height | 11.44 in. |
| Shipping Length | 12.5 in. |
| Shipping Weight | 42 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 42 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.1 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.02 lbs. |
| Total of Cubes | 0.1 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.02 lbs. |
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Air Vents | Yes |
| Depth | 7-1/2 in |
| Gross Weight | 2 lbs |
| Hand Mixer Controls | Digital |
| Handle | Soft Grip |
| Heel Rest | Yes |
| Height | 6-7/16 in |
| Hz | 60 |
| Included Accessories | Accessory Bag; Blending Rod; Dough Hook; Pro Whisk |
| Lockable Swivel Cord | Yes |
| Net Weight | 0 lbs |
| Number of Speeds | 9 |
| Volts | 120 |
| Width | 3-1/2 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.















