$99.99
KitchenAid Go® Cordless Hand Mixer - battery sold separately - KHMR700BM
$99.99
Key Features
Cordless
Power, Without The Cord
7 Speeds to Match the Task at Hand
Free-Standing Design
Soft Start™ Feature
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Cordless
Move your appliance around the kitchen with ease, without limitations of cords or nearby outlets.
Power, Without The Cord
12v MAX battery (sold sep, model KRB12) for up to 60 min. of continuous runtime - max initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts; nominal voltage is 10.8; actual run time varies based on recipe and/or attachments used; battery life impacted by factors such as battery age & use
7 Speeds to Match the Task at Hand
With 7 Speeds, stir, mix, and whip all of your favorite recipes at the perfect speed.
Free-Standing Design
Designed to minimize mess by standing on its own to keep the beaters clear of your workspace.
Soft Start™ Feature
Brings the beaters up to the selected speed gradually to help prevent ingredients from splattering.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 11.99 in. |
| Height | 6.7 in. |
| Length | 3.74 in. |
| Weight | 6 lbs. |
| Carton Depth | 8 5/16 |
| Carton Height | 8 15/16 |
| Carton Width | 5 5/16 |
| Gross Weight | 6 |
| Net Weight | 0.0 |
| Net Weight(LB,pounds) | 2 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 16.99 in. |
| Shipping Height | 11.7 in. |
| Shipping Length | 8.74 in. |
| Shipping Weight | 46 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 46 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.81 lbs. |
| Total of Cubes | 0.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.81 lbs. |
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Accessory Ejector Button | Yes |
| Base Material | Plastic |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Connectivity | No |
| Cordless | Yes |
| Depth | 11-63/64 in |
| Gross Weight | 6.33 lbs |
| Hand Mixer Controls | Slide |
| Handle | Yes |
| Heel Rest | No |
| Height | 6-45/64 in |
| Lockable Swivel Cord | No |
| Net Weight | 0 lbs |
| Number of Speeds | 7 |
| Plug Type | 2 Prong Plug |
| Power Cord Included | No |
| Soft Grip Handle | No |
| Volts | 12 |
| Width | 3-47/64 in |
| Power Cord Length (ft) | 3 ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.
















