$99.99
KitchenAid Go® Cordless Kitchen Vacuum - battery sold separately - KKVR100BM

































KitchenAid Go® Cordless Kitchen Vacuum - battery sold separately
Model: KKVR100BM
$99.99
Key Features
Cordless
Power, Without The Cord
Sleek and Compact Design
Clean Hard-to-Reach Kitchen Spaces
2-in-1 Attachment
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Cordless
Move your appliance around the kitchen with ease, without limitations of cords or nearby outlets.
Power, Without The Cord
12v MAX battery (sold sep, model KRB12) for up to 20 min. of continuous runtime - max initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts; nominal voltage is 10.8; actual run time varies based on recipe and/or attachments used; battery life impacted by factors such as battery age & use.
Sleek and Compact Design
The KitchenAid Go™ Cordless Kitchen Vacuum is easily stored on your countertops or in your kitchen drawer.
Clean Hard-to-Reach Kitchen Spaces
With the expertly designed crevice tool.
2-in-1 Attachment
Can be used as either as a wide mouth tool or a scraping tool.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 16.33 in. |
| Height | 3.04 in. |
| Length | 2.99 in. |
| Weight | 6 lbs. |
| Carton Depth | 6 3/16 |
| Carton Height | 17 3/4 |
| Carton Width | 4 3/8 |
| Gross Weight | 6 |
| Net Weight | 0.0 |
| Net Weight(LB,pounds) | 1 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 21.33 in. |
| Shipping Height | 8.04 in. |
| Shipping Length | 7.99 in. |
| Shipping Weight | 46 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 46 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.89 lbs. |
| Total of Cubes | 0.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.89 lbs. |
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| 2 in 1 Scraper Attachment | Yes |
| Base Material | Plastic |
| Battery Included | No |
| Battery Indicator Light | Yes |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Cervice Attachment | Yes |
| Connectivity | No |
| Cordless | Yes |
| Depth | 4-21/64 in |
| Gross Weight | 6.46 lbs |
| Height | 17-23/32 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Power Cord Included | No |
| Rechargeable Lithium Ion Battery | No |
| Storage Tray | No |
| Volts | 12 |
| Width | 6-3/16 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.







