2 Slice Toaster - KMT2109SX
Key Features
Your toast, just the way you like it
Extra wide slots
Additional functions for more versatility
Easily access bread with the manual high lift lever
Designed to toast your bagel just right
Description
Make everyday simply delicious and easily toast your favorite breads, bagels and more with ease. This KitchenAid® 2 Slice Toaster features extra-wide slots to toast a variety of shapes and sizes, including homemade or craft breads. For added convenience the adjustable shade control, from light to dark, ensures you'll have your toast just the way you like it, every time. It's built to last and the durable metal design adds style to your countertop
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Your toast, just the way you like it
Extra wide slots
Additional functions for more versatility
Easily access bread with the manual high lift lever
Designed to toast your bagel just right
Specifications
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| UL File Number | E139728 |
Technical Specifications
| A Little Longer Function | Yes |
| Amps | 7.5 |
| Bagel Function | Yes |
| Base Material | Metal |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | No |
| Battery Type | No |
| Cancel Function | Yes |
| Connectivity | No |
| Defrost Function | Yes |
| Depth | 11-13/32 in |
| Height | 8-19/64 in |
| Housing Material | Metal |
| Hz | 60 |
| Lift | Manual |
| Number of Shade Settings | 7 |
| Plug Type | 3 Prong; With A Plug |
| Power Cord Color | Black |
| Power Cord Included | Yes |
| Slot Size | 1-19/64 in |
| Volts | 120 |
| Watts | 900 |
| Width | 6-29/32 in |
| Gross Weight | 5 lbs |
| Net Weight | 4.3 lbs |
| Power Cord Length (ft) | 3-3/10 ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.

















