$299.99
K400 Variable Speed Blender with Tamper - KSB4028MH
$299.99
Key Features
3 Part Blending System
90-Day Money-Back Guarantee
Easily Create a Range of Textures
Unlock More Possibilities with your Blender
Quickly Blends Even the Toughest Ingredients
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
3 Part Blending System
With the combined power of the blender's vortex-creating ribbed jar design, and unique asymmetric blade, blending is a breeze. Add to that the smarts behind the Intelli-Speed® Motor Control, which automatically senses contents and maintains the optimal speed for a better blend.
90-Day Money-Back Guarantee
The K400 is built with the power and lasting durability you expect from KitchenAid. We know you'll love the great taste of your smooth blended creations, so try it out for yourself under our 90-day money-back guarantee. Should you decide to return it for any reason in your first 90 days of ownership, you'll be reimbursed your full purchase price.
Easily Create a Range of Textures
The variable speed dial blends however you need, from smooth to chunky, or select from 3 preset recipe programs: Ice Crush, Icy Drink, or Smoothie.
Unlock More Possibilities with your Blender
6-oz. Small Batch Jar Expansion Pack (KSB2040BBB) or 16-oz Personal Blender Jar Expansion Pack (KSB2030PJB) accessories available, sold separately.
Quickly Blends Even the Toughest Ingredients
Take on notoriously tough ingredients like kale and almonds with ease, so you quickly turn whole foods into smoothies and enjoy.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 7.03 in. |
| Height | 15.8 in. |
| Length | 9.02 in. |
| Weight | 16 lbs. |
| Carton Depth | 10 1/4 |
| Carton Height | 18 1/2 |
| Carton Width | 11 |
| Gross Weight | 16 |
| Net Weight | 0.0 |
| Carton Depth(IN,inches) | 10.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 18.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 11.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 16 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 12.03 in. |
| Shipping Height | 20.8 in. |
| Shipping Length | 14.02 in. |
| Shipping Weight | 56 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 56 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 6.04 lbs. |
| Total of Cubes | 0.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 6.04 lbs. |
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Base Material | Die Cast |
| Blade Design | Stainless Steel |
| Cleaning Cycle | Yes |
| Depth | 9-1/64 in |
| Gross Weight | 16.2 lbs |
| Included Accessories | Tamper |
| Jar Material | BPA Free |
| Jar Size | 56 oz |
| Jar Size Marked | 56 oz |
| Jar Style | Square, Single-Wall Jar |
| Motor Power | 1.5 Peak HP |
| Net Weight | 0 lbs |
| Number of Speeds | 5 |
| Plug Type | 3 Prong Cord |
| Pulse | Yes |
| Series | K400 Series |
| Volts | 120 |
| Width | 7-19/32 in |
| Watts | 1200 |
| Power Cord Length (ft) | 3-1/2 ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.




















