Artisan® Series 5 Quart Tilt-Head Stand Mixer - KSM150PSDC
Key Features
#1 Mixer Brand in the World*
10 Speeds for Nearly any Task or Recipe
10+ Attachments Available to Make More with your Mixer
5 Quart Capacity for Small or Large Batches
Easily add Ingredients with the Tilt-Head Design
The Power and Durability to Take It All On
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
#1 Mixer Brand in the World*
*Source: Euromonitor International Ltd. for retail sales revenue, USD, all retail channels. More information, including date ranges available at: mixerclaim.kitchenaid.com
10 Speeds for Nearly any Task or Recipe
From mixing ingredients together on stir speed, to whipping cream at speed 8, you'll get thorough ingredient incorporation every time.
10+ Attachments Available to Make More with your Mixer
A variety of versatile attachments to make everything from fresh pasta to burgers, veggie noodles, ice cream and more.
5 Quart Capacity for Small or Large Batches
5 Quart Stainless Steel Bowl with comfortable handle to mix up to 9 dozen cookies in a single batch. Dishwasher-safe. Using the flat beater; 28g dough each
Easily add Ingredients with the Tilt-Head Design
You'll have better access to the bowl when adding ingredients or attaching your preferred accessory. Lock the head in place while mixing.
The Power and Durability to Take It All On
Durable and built-to-last metal construction, with 59 touchpoints around the mixer bowl for great mixing results.
Specifications
Technical Specifications
| Battery Included | No |
| Battery Operated | No |
| Battery Type | No |
| Bowl Handle | Comfort Handle |
| Bowl Lid | No |
| Bowl Type | Stainless |
| Commercial Auto Reset | No |
| Connectivity | No |
| Depth | 14-3/32 in |
| Direct Drive Transmission | No |
| Exclusive | Yes |
| Extra Bowl | No |
| Height | 13-29/32 in |
| Hub Cover | Non-Hinged |
| Hz | 60 |
| Included Accessories | 1-Piece Pouring Shield; 6 Wire Whip; C - Coated Dough Hook; Coated Flat Beater; Dough Hook; Flat Beater |
| Mixer Type | Tilt-Head |
| Mixing Speeds | 10 |
| Planetary Touch Points | Yes |
| Plug Type | 3 Prong; 3 Prong Cord |
| Pouring Shield | 1 Piece |
| Power Cord Color | Black |
| Power Cord Included | Yes |
| Series | Artisan® Series |
| Trim Band Color | Silver |
| Volts | 120 |
| Watts | 325 |
| Width | 8-45/64 in |
| Net Weight | 26.1 lbs |
| Gross Weight | 29 lbs |
| Cordless | No |
| Power Cord Length (ft) | 4 ft |
General Specifications
| Prop 65 | Standard - Standard |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.






























