Artisan® Series 5 Quart Tilt-Head Stand Mixer - KSM150PSJP
Key Features
#1 Mixer Brand in the World*
The Power and Durability to Take It All On
5 Quart Capacity for Small or Large Batches
Easily add Ingredients with the Tilt-Head Design
10 Speeds for Nearly any Task or Recipe
10+ Attachments Available to Make More with your Mixer
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
#1 Mixer Brand in the World*
The Power and Durability to Take It All On
5 Quart Capacity for Small or Large Batches
Easily add Ingredients with the Tilt-Head Design
10 Speeds for Nearly any Task or Recipe
10+ Attachments Available to Make More with your Mixer
Specifications
Technical Specifications
| Battery Included | No |
| Battery Operated | No |
| Battery Type | No |
| Bowl Finish | Polished Stainless Steel |
| Bowl Handle | Comfort Handle |
| Bowl Lid | No |
| Bowl Type | Stainless |
| Commercial Auto Reset | No |
| Connectivity | No |
| Depth | 14-3/32 in |
| Direct Drive Transmission | No |
| Exclusive | Yes |
| Extra Bowl | No |
| Height | 13-29/32 in |
| Hub Color | Chrome |
| Hub Cover | Non-Hinged |
| Hz | 60 |
| Included Accessories | 1-Piece Pouring Shield; 6 Wire Whip; C - Coated Dough Hook; Coated Flat Beater; Dough Hook; Flat Beater |
| Mixer Type | Tilt-Head |
| Mixing Speeds | 10 |
| Planetary Touch Points | Yes |
| Plug Type | 3 Prong; 3 Prong Cord |
| Pouring Shield | 1 Piece |
| Power Cord Color | Black |
| Power Cord Included | Yes |
| Series | Artisan® Series |
| Trim Band Color | Silver |
| Volts | 120 |
| Watts | 325 |
| Width | 8-45/64 in |
| Gross Weight | 29 lbs |
| Net Weight | 26.1 lbs |
| Cordless | No |
| Power Cord Length (ft) | 4 ft |
General Specifications
| Prop 65 | Standard - Standard |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.





























