2024 Design Series Evergreen Tilt-Head Stand Mixer - KSM180WSEG
Key Features
KitchenAid® Design Series
10 Speeds for Nearly any Task or Recipe
Easily add Ingredients with the Tilt-Head Design
10+ Attachments Available to Make More with your Mixer
Description
Introducing Evergreen, a KitchenAid® Design Series Stand Mixer. Evergreen brings the essence of the outdoors within, so you can come alive in the kitchen every single time you use it. Ground yourself in natural elements of Evergreen: deep, forest green and a true, walnut wood bowl.
Read MoreAvailable from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
KitchenAid® Design Series
10 Speeds for Nearly any Task or Recipe
Easily add Ingredients with the Tilt-Head Design
10+ Attachments Available to Make More with your Mixer
Specifications
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| UL File Number | E105402 |
Technical Specifications
| Base Material | Die Cast |
| Battery Operated | No |
| Battery Type | No |
| Bowl Handle | No handle |
| Bowl Lid | No |
| Commercial | No |
| Connectivity | No |
| Cord Color | Black |
| Cord Detachable | No |
| Depth | 11-13/16 in |
| Extra Bowl | No |
| Gross Weight | 26 lbs |
| Height | 15-15/16 in |
| Hub Cover | Yes |
| Included Accessories | 6 Wire Whip; Dough Hook; Flat Beater |
| Mixer Type | Tilt-Head |
| Mixing Speeds | 10 |
| Net Weight | 26 lbs |
| Plug Type | 3 Prong |
| Pouring Shield | No |
| Power Cord Color | Black |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
| Watts | 325 |
| Width | 16-13/16 in |
| Power Cord Length (ft) | 4 ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.











