7 Quart Brushed Stainless Steel Bowl for select KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers - KSMB70
7 Quart Brushed Stainless Steel Bowl for select KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers
Model: KSMB70


7 Quart Brushed Stainless Steel Bowl for select KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers
Model: KSMB70
Key Features
7 Quart capacity for large or small batches
Easy to clean 7 quart bowl
7 Quart Bowl fits select KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers*
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
7 Quart capacity for large or small batches
Easy to clean 7 quart bowl
7 Quart Bowl fits select KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers*
*Compatible with residential KitchenAid® Bowl-Lift Stand Mixers using stainless steel bowls only: model numbers starting with KSM75, KSM55, KSM60, and KSM70. Not compatible with any model not listed.
Specifications
General Specifications
| Prop 65 | Standard |
Technical Specifications
| Bowl Type | Stainless |
| Compatible with | 7.0 qt. Bowl-Lift Mixer |
| Depth | 11-27/64 in |
| Gross Weight | 2.68 lbs |
| Height | 7-13/32 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Width | 9-37/64 in |
| Dishwasher Safe | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.







