$49.99
Only 3 left in stock, order soon!
everydrop Refrigerator Water Filter 6 (Pack of 1) - EDR6D1
Specifications
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 2.13 in. |
| Height | 10.5 in. |
| Length | 2.13 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 7.13 in. |
| Shipping Height | 15.5 in. |
| Shipping Length | 7.13 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.29 lbs. |
| Total of Cubes | 0.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.29 lbs. |
Certifications
| NSF Certified 42 | Yes |
| NSF Certified 53 | Yes |
Dimensions
| Depth | 2-1/8 in, 2-1/8 in |
| Gross Weight | 0-33/100 lbs, 0-33/50 lbs |
| Height | 10-1/2 in, 10-1/2 in |
| Net Weight | 0-33/100 lbs, 0-33/50 lbs |
| Width | 2-1/8 in, 2-1/8 in |
Details
| Filtered Contaminants | Benzene, Lead, Mercury, P-Dichlorobenzene, Particulates (class I), Toxaphene |
| Fits with brand | Amana, JennAir, Kenmore, KitchenAid, Maytag, Whirlpool |
| Fits with refrigerator type | Bottom mount, Top mount |
| Installation Type | Twist-in |
| Micron Rating | 0.5 to < 1.0 |
| Package Quantity | 1 |
| Reduces Odor | Yes |
| Reduces Taste | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Minnesota.














