1.9 cu. ft. Capacity Steam Microwave with Sensor Cooking - WMH32519HW
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
1.9 cu. ft. Capacity Steam Microwave with Sensor Cooking
Model: WMH32519HW












+2more
360 View
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
1.9 cu. ft. Capacity Steam Microwave with Sensor Cooking
Model: WMH32519HW
Replaced By
30-inch Wide Over the Range Microwave with Sensor Cooking - 1.9 cu. ft.
Model: WMMS3330RW

$298.00
Was$429.00Save $131.00 (31%)
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.61 ft³ |
| Total of Cubes | 4.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 57.31 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 57.31 lbs. |
Details
| Cavity Finish | Non-Stick |
| Clock | Yes |
| Door Opening Direction | Left |
| Microwave Configuration | Microwave Hood Combination |
| Microwave Type | Over-the-Range |
| Work Surface Light | Incandescent |
| Number of Vent Speeds | 3 |
| Turntable | Recessed; Stoppable |
Ventilation Details
| CFM Motor Class | 300 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Type | Rectangular |
| Fan Speed Indicator | Yes |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter |
| Night Light | Yes |
| Vent Fan Location | Back |
| Ventilation Type | Updraft |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Blower Type | Centrifugal |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H |
Microwave Details
| Door Release | Handle |
| Sensor Cooking | Yes |
| Number of Microwave Racks | 1 |
| Turntable Diameter Size | 12 |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Controls
| Control Location | Right |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LCD |
| Number of Keypads | 30 |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Quick Touch/One-Touch Selections | 12 |
| Number of Sensor Control Keypads | 6 |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Control Lock; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Defrost; End of Cycle Signal; Fresh Vegetable; Frozen Entree; Keep Warm; Off/Cancel; Pause; Popcorn; Potato; Reheat; Soften/Me |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | No |
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Oven Details
| Convection | No |
| Cooking Power | 1, 000 |
Product Details
| Microwave Interior Light | Incandescent |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 17.13 in. |
| Length | 15.56 in. |
| Weight | 64 lbs. |
| Gross Weight | 64 lbs |
| Depth With Door Open 90 Degree | 39-3/8 in |
| Interior Height | 9-1/2 in |
| Interior Depth | 14 in |
| Interior Width | 21-63/1000 in |
| carton width | 31.5 |
| carton depth | 19.5 |
| carton height | 20.5 |
| net weight | 55.9 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.5 in. |
| Shipping Length | 20.56 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Height | 20.5 in. |
Other
| Capacity | 1.9 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.








