1.1 cu. ft. Low Profile Microwave Hood Combination - WML75011HZ
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
1.1 cu. ft. Low Profile Microwave Hood Combination
Model: WML75011HZ













+3more
360 View
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
1.1 cu. ft. Low Profile Microwave Hood Combination
Model: WML75011HZ
Replaced By
1.1 cu. ft. Smart Low Profile Microwave Hood Combination with 450 CRM 4-Speed Venting
Model: WMML5530RZ

$628.00
Was$777.00Save $149.00 (19%)
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 39.9 lbs. |
| Total of Cubes | 3.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 39.9 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Color | Stainless |
Controls
| Control Location | Right Front |
| Control Type | Electronic Touch |
| Convenience Cooking Controls | Yes |
| Display Color | White |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Auto Cook, Beverage, Control Lock, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Defrost, Dinner Plate, End of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Frozen Entree, Frozen Vegetable, Languages - |
| Number of Convenience Control Pads | 6 |
| Number of Keypads | 24 |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Sensor Control Keypads | 4 |
| One Touch Cooking | Yes |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Ventilation Details
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Type | Rectangular |
| Fan Speed Indicator | Yes |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter |
| Night Light | Yes |
| Vent Fan Location | Side |
| Ventilation Type | Updraft |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Details
| Cavity Finish | Non-Stick |
| Clock | Yes |
| Grill | No |
| Microwave Configuration | Microwave Hood Combination |
| Turntable | Recessed, Stoppable |
| Work Surface Light | LED |
Microwave Details
| Door Release | Touch to Open |
| Sensor Cooking | Yes |
Oven Cavity Details
| Convection | No |
Refinements
| Features | Multiple Speed Exhaust Fan, Sensor Cooking, CleanRelease(R) Non-Stick Interior, Steam Cooking, Turntable On/Off Feature, Add 30 Seconds Button, Adjustable Cooktop Lighting, Hood Vent, Low Pro |
Certifications
| CUL | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 10.31 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 38 lbs. |
| Gross Weight | 38 lbs |
| Interior Depth | 15 in |
| Interior Height | 7 in |
| Interior Width | 19 in |
| Net Weight | 57-1/5 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 15.31 in. |
| Shipping Length | 23 in. |
| Shipping Weight | 78 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 78 lbs. |
| Source | Calculation |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.







