6.4 cu. ft. Smart Slide-in Electric Range with Air Fry, when Connected - WEE750H0HZ
6.4 cu. ft. Smart Slide-in Electric Range with Air Fry, when Connected
Model: WEE750H0HZ











































6.4 cu. ft. Smart Slide-in Electric Range with Air Fry, when Connected
Model: WEE750H0HZ
Replaced By
30-inch Smart Slide in Electric Range with Air Cooking Technology, No Preheat Air Fry, WipeClean™ Coating, Steam/Self Clean and High Speed Preheat
Model: WSES7530RZ

$1,298.00
Was$1,999.00Save $701.00 (35%)
Key Features
Automatic Feature Updates
Scan-to-Cook technology
Voice control with a compatible voice-enabled device
True Convection with Third Heating Element
Fingerprint resistant
Smart Slide-in Ranges
Air Fry Mode When Connected
Frozen Bake™ Technology
Documents
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Automatic Feature Updates
Select Whirlpool® Smart Appliances get smarter over time with new cycles like Air Fry Mode and automatic updates to enhance performance. Once your appliance is connected, it downloads updates and adds new cycles as they’re released.
Scan-to-Cook technology
Get the right settings every time. Scan a frozen food barcode with your smartphone or tablet and send recommended or customized cooking instructions straight to your oven for dinner done the way your family wants it.
Voice control with a compatible voice-enabled device
Control your kitchen no matter what you’ve got on your hands with simple voice commands using the Google Assistant or an Alexa-enabled device.
True Convection with Third Heating Element
Cook foods faster with the addition of a third element plus a fan that distributes hot air evenly over, under and around food so dinner is ready when they are.
Fingerprint resistant
Available in black stainless steel and stainless steel finishes, easy-to-clean steel resists fingerprints and smudges.
Smart Slide-in Ranges
While you’re busy outside of the kitchen, use your smartphone to get dinner started by remotely preheating the oven. Or, when your hands are full, use your compatible voice-enabled device to check the oven timer with a voice command.
Air Fry Mode When Connected
Air fry chicken nuggets, wings, fries and more to get crispy results right in your oven when your appliance is connected.*Air Fry Mode circulates hot air around the air fry basket to cook fried food in a healthy way, with less oil than traditional frying.
Frozen Bake™ Technology
Skip preheating and cook frozen favorites like pizza in fewer steps with preprogrammed settings that automatically adjust cooking times for you.
Multi-Step Cooking
Make multi-step meals more simple. Use your smartphone or tablet to send multiple cooking instructions to the oven or microwave all at once.* The temperature automatically adjusts based on the recipe you enter for great results.
FlexHeat™ Triple Radiant Element
Get three elements in one with a 6" inner ring that's great for smaller pots and pans, and 9" and 12" outer rings that make room for larger cookware.
Scan-to-Connect technology
You don't need to be a tech expert to connect your new appliance. Simply open the Whirlpool® app, add your appliance and follow the guided experience to get up and running quickly.
Remote Start
When set to remote enable, use your smartphone or tablet to remotely turn your oven on so it’s heated up and ready to cook meals when you are.*
Keep Warm Setting
Keep dishes from getting cold with this setting that delivers low heat to the oven while you finish preparing your meal.
Party mode
Start preparing for guests from your smartphone or tablet with Party mode that automatically turns on the Keep Warm setting so dishes stay ready to serve.
Control Lock Mode
Use your smartphone or tablet to remotely disable the control panel to avoid unintended use.
Guided Service
Keep track of scheduled appointments and make sure issues are known using the Whirlpool® app to send data from the appliance directly to Whirlpool brand customer service
Enhanced Troubleshooting
Get immediate support for quick solutions by using your smartphone or tablet to access troubleshooting videos.
Convection Conversion
Easily get the right convection cooking temperature. Your oven automatically converts traditional recipes for convection cooking, adjusting cooking times and temperatures for you.
AquaLift® Self-Cleaning Technology
Clean your oven without harsh chemicals in only 40 minutes with AquaLift® Self-Cleaning Technology. Add water, run the cycle and then wipe away any remaining soils once the cycle is done.
Temperature Sensor
Get evenly baked food with a sensor that monitors oven temperature and adjusts the cooking elements.
Rapid Preheat
Save time with 20% faster preheating. A rear fan combined with the use of all of the elements helps to heat the oven quickly.
6.4 cu. ft. Capacity
Easily make large family meals with 6.4 cu. ft. capacity.
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Wiping up spills is simple with the easy-to-clean cooktop.
Large Oven Window
Keep an eye on your meal through the large oven window.
Max Capacity Rack
Make plenty of room for large items with a max capacity rack.
Hidden Bake Element
Get easier oven cleaning with a hidden bake element.
Dishwasher-safe knobs
Make cleanup easy by washing knobs right in the dishwasher.
Sabbath mode
Use Sabbath mode to keep the oven on the "Bake" setting at a constant temperature until it's turned off. When this mode is enabled, displays, tones and all other cooking and cleaning cycles are disabled.
ADA compliant
This range meets the Standards for Accessible Design specified by the Americans with Disabilities Act to provide equal access to all.
Touchscreen
Get instant access to the settings you use most with a touchscreen that learns, adapts and suggests customized presets based on your family's routines.
Specifications
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Color | Stainless Steel |
| Cooktop Control Knob Type | Weighted |
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Exterior Details
| Door Type | Glass Window |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 3, 000W |
| Left Front Element-Burner Size | 12in./9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Triple |
| Left Rear Element-Burner Power | 1300/300W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Single |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Power | 3, 000W |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Power | 1, 200W |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Single |
Controls
| Display Color | Full Color |
Details
| Fuel Type | Electric |
| Oven Automatic Shut-Off | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | No |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Type | Slide-in |
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Oven Light Switch Location | Top of Console |
| Range Drawer Type | Storage Drawer |
| Oven Selections | Air Fry, when connected; Audible Signal; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Modes; Cook Time Indicator; Delay Start; Easy Convect Baked Goods; Easy Convect Meats; Easy Convect Pizza; En |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa; Android; Google Assistant; iOS |
| Works With | App; Remote Access; Voice Controlled; WiFi |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| CUL | No |
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Oven Details
| Bake Element Power | 3, 600 W |
| Broiler Element Power | 3, 600 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Power | 900 |
| Convection Element Type | True |
| Convection Functions | Bake; Broil; Roast |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Rack Guides | 7 |
| Oven Cleaning Type | AquaLift® Self Clean |
| Oven Cooking System | Convection |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | 2 Standard and 1 Max Capacity |
| Interior Color | Grey |
Product Details
| Range Features | ADA Compliant; Air Fry; Bladed Knob; Frozen Bake™ Technology; Scan-to-Cook Technology; Self-Cleaning; Touchscreen; Whirlpool Handle |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.63 in. |
| Weight | 201 lbs. |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 27 in |
| Depth Closed Including Handles | 28-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48-7/8 in |
| Gross Weight | 201 lbs |
| Net Weight | 181 lbs |
| Oven Interior Depth | 20-3/4 in |
| Oven Interior Height | 21-3/8 in |
| Oven Interior Width | 24-3/8 in |
| carton depth | 30.5 |
| carton height | 43.5 |
| carton width | 31.5 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.5 in. |
| Shipping Height | 43.5 in. |
| Shipping Length | 33.63 in. |
| Shipping Weight | 241 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 241 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 221.52 lbs. |
| Total of Cubes | 17.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 221.52 lbs. |
Other
| Capacity | 6.4 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.







