$13.99
Affresh Ice Machine Cleaner - W11179302
$13.99
Key Features
For use in all freestanding ice machines
Use according to your ice machine's use and care instructions
Formulated to help remove mineral build-up
Nickel-safe formula designed to remove hard water and mineral build-up
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
For use in all freestanding ice machines
Affresh® Ice Machine Cleaner is specialized to clean inside all freestanding ice machine makes and models.
Use according to your ice machine's use and care instructions
To ensure your enjoyment of great-tasting ice and proper care of your machine, please use affresh® Ice Machine Cleaner according to your ice machine's use and care instructions.
Formulated to help remove mineral build-up
Affresh® Ice Machine Cleaner is specially formulated to help remove mineral build-up from your machine so you can enjoy great-tasting ice and keep your machine clean.
Nickel-safe formula designed to remove hard water and mineral build-up
Affresh® Ice Machine Cleaner is designed with a nickel-safe formula to help remove hard water and mineral build-up from your ice machine.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 3.63 in. |
| Height | 7.88 in. |
| Length | 2.5 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 8.63 in. |
| Shipping Height | 12.88 in. |
| Shipping Length | 7.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.43 lbs. |
| Total of Cubes | 0.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.43 lbs. |
Certifications
| Prop 65 | Standard |
Dimensions
| Depth | 2-1/2 in |
| Gross Weight | 1-9/50 lbs |
| Height | 7-7/8 in |
| Net Weight | 1-9/50 lbs |
| Width | 3-63/100 in |
Details
| Appliance Type | Ice Maker |
| Cleaner Type | Liquid |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.















