$1,128.00
Was$1,259.00Save $131.00 (10%)
24-Inch Small Space Induction Cooktop - WCI55US4JB
$1,128.00
Was$1,259.00Save $131.00 (10%)
Key Features
Quick Clean Up
Assisted Boil
Assisted Pan Frying
Keep Warm
Compatible Cutout
Control Lock Mode
Small Space Solution
Melt
Documents
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Quick Clean Up
Induction technology keeps the cooktop surrounding the elements cool, helping prevent baked-on messes. With fewer messes, you can clean the touch-activated controls on the cooktop as easily as you use them.
Assisted Boil
This optional assisted cooking function notifies you with a helpful tone and flashing light when boiling water reaches the right temperature to add food—so you can keep dinner prep moving and get dinner to the table fast. Requires an accessory pot, part number W11463464, sold separately.
Assisted Pan Frying
This optional assisted cooking function notifies you with a helpful tone and flashing light when oil reaches the right temperature to add food—so you can keep dinner prep moving and get dinner to the table fast. Requires an accessory pan, part number W11463466, sold separately.
Keep Warm
Low heat keeps food ready to serve when other dishes aren’t quite done, saving you time spent heating up food that’s gotten cold.
Compatible Cutout
Install your new induction cooktop into the same size cutout as our electric cooktops, making the switch nearly effortless.
Control Lock Mode
Disable the control panel to avoid unintended use and make cleanup easy.
Small Space Solution
Cook in multiple pans on a cooktop that packs in four elements without taking up your valuable counter space.
Melt
Prevent burning delicate foods like chocolate or butter with a Melt setting that lets you focus on other tasks.
Simmer
Maintain the right temperature for simmering soups and stews so you can let dishes cook while taking on the next step in meal prep.
Optional Flush Installation
Choose Optional Flush Installation for a flush fit and seamless look. With flush installation the cooktop is placed into the countertop, rather than on top of the countertop for a more built-in appearance.
Pan Detection
Easily see which element is activated with Pan Detection. A flashing symbol alerts you when a pan is removed or replaced on an active element.
30 Amp Installation
Properly install with a 30 amp hookup.
Kitchen Timer
Keep track of cook times with an easy-to-clean Kitchen Timer that’s integrated into the controls.
Wall Oven Compatible
Install this cooktop on a countertop above a Whirlpool® Wall Oven or on its own for more flexibility.
ADA compliant
This cooktop meets the Standards for Accessible Design specified by the Americans with Disabilities Act to provide equal access to all.
Fast Boil
Boil 12 cups of water on average 25% faster on Booster to help you get dinner to the table in less time.
Quick Cleanup
Induction technology keeps the cooktop surrounding the elements cool, helping prevent baked-on messes. With fewer messes, you can clean the touch-activated controls on the cooktop as easily as you use them.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 14.45 lbs. |
| Total of Cubes | 1.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 14.45 lbs. |
Cooktop Details
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Digital Display | Yes |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Ignition Type | Electronic Button |
| Combination Match with Oven | WOS31ES0, WOS31ES7, WOS51EC0, WOS51EC7, WOS72EC0, WOS72EC7, WOS92EC0, WOS92EC7 |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Fuel Type | Electric Induction |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| LP Convertible | No |
| Power Outage Compatible | No |
| Digital Display | Yes |
Ventilation Details
| Downdraft Vent | No |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Induction |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Power | 1200W/1600W Boost |
| Left Front Element-Burner Size | 6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Round |
| Left Rear Element-Burner Power | 2100W/ 3000W Boost |
| Left Rear Element-Burner Size | 8in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Round |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Power Boost | Yes |
| Right Front Element-Burner Power | 1800W/ 2100W Boost |
| Right Front Element-Burner Size | 7in. |
| Right Front Element-Burner Type | Round |
| Right Rear Element-Burner Power | 1200W/ 1600W Boost |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Round |
| Automatic Pan Detection | Yes |
| Automatic Pan Size Adjustment | Yes |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Tap Touch |
Electrical
| 208V Compatible | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
| Watts | 7 |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 25.63 in. |
| Height | 3.69 in. |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 43 lbs. |
| Gross Weight | 43 lbs |
| Maximum Height | 4 in |
| Net Weight | 32 lbs |
| Cutout Depth Min | 20.5 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.98 in. |
| Shipping Height | 7.64 in. |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 83 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 83 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Common Size | 24 in |
Capacity
| Volume | 3.239 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.

























