$999.00
30 Inch Over-The-Range Smart Microwave Oven - JMHF730RBL
$999.00
Current Rebates
Key Features
Grease Filters
900-Watt Power Output
Keep Warm Function
Sensor Function
True Convection
LED Lighting
Tinted Glass Door
Fully Flush & Integrated Design
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Grease Filters
Grease filters help effortlessly remove the grease of high-heat cooking.
900-Watt Power Output
Harness up to 900 watts of microwave energy to rapidly cook and reheat a variety of foods.
Keep Warm Function
Low heat keeps tempting dishes ready and waiting for the right moment to reward anticipation.
Sensor Function
An intuitive sensor responds to humidity levels inside the microwave, altering time and power settings for crave-worthy results.
True Convection
Steady heat from a dedicated third element behind the whirling fan ensures circulation around the cavity. Consistently robust heat helps you flaunt your cooking prowess and create mouthwatering, flaky pastries and irresistible roasts.
LED Lighting
Dramatically showcase food and illuminate your cooking surface and interior with three efficient LED lights, guaranteeing a well-lit cooking experience every time.
Tinted Glass Door
Beauty meets functionality. When the microwave is in use, lights inside allow you to see through the dark glass to view cooking progress.
Fully Flush & Integrated Design
Effortlessly integrate with seamless design. This flush to cabinet oven hood combination blends in for a clean, finished look when installed in a standard cabinet depth of 12 ¾".
Air Fry Mode with Basket
Achieve crispy, yet juicy, results on your favorites from french fries to fresh vegetables. Use Air Fry to circulate hot air around the air fry basket to crisp food using little to no additional oil.
LCD Display with Tap Touch Controls
Navigate effortlessly through settings, dynamic features and assisted cooking modes on this highly interactive, full-color LCD display.
Cooking Presets
Take your pick. With a wide variety of cooking presets for common and specialty foods, you can create a wide variety of dishes minus the guesswork―using microwave, convection or both.
CleanRelease® Non-Stick Interior
Help prevent spills from sticking with the CleanRelease® Non-Stick Interior, which lets you easily clean up with the simple wipe of a damp cloth.
Smart Microwave Oven
Skillfully control your microwave—whether prepping in the kitchen or soaking in your clawfoot tub. The JennAir® app empowers you to remotely control and monitor the microwave,* and prompts you when it’s time to attend to your dish. Tap into chef-inspired recipes designed to create effortlessly delicious results, or use simple voice commands with your Google Assistant and Alexa-enabled devices.***Appliance must be set to remote enable. WiFi & App required. Features subject to change. Details and privacy info at jennair.com/connect. **Amazon Alexa features available in US only.
Specifications
Ventilation Details
| Blower Type | Centrifugal |
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Type | Rectangular |
| Fan Speed Indicator | Yes |
| Night Light | Yes |
| Vent Fan Location | Back |
| Ventilation Type | Updraft |
| Filters | Charcoal Recirculating Filter, Dishwasher Safe Grease Filter |
| Duct Direction | Vertical Or Horizontal |
| Duct Outlet Size | 3.25 W X 10 H In |
| Venting | Exterior Or Recirculating |
Dimensions
| Common Size | 30 |
| Capacity | 1.1 Cu. Ft. |
| Cutout Depth Max | 13 In |
| Cutout Depth Min | 12-3/4 In |
| Cutout Height Max | 18 In |
| Cutout Width Max | 30 In |
| Depth | 12-3/4 In |
| Depth Closed Excluding Handles | 12-3/4 In |
| Depth Closed Including Handles | 12-3/4 In |
| Depth Excluding Doors | 12-3/4 In |
| Depth With Door Open 90 Degree | 41-1/2 In |
| Gross Weight | 81-7/10 Lbs |
| Height | 17-7/8 In |
| Interior Depth | 11 In |
| Interior Height | 9-1/8 In |
| Interior Width | 18-1/8 In |
| Net Weight | 72-4/5 Lbs |
Microwave Details
| Grill | Yes |
| Sensor Cooking | Yes |
| Door Release | Touch To Open |
| Grill Power | 1,500 W |
| Microwave Interior Light | Led |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Watts | 1 |
| Volts | 120 |
| Power Cord Included | Yes |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Left |
Other
| Capacity | 1.1 cu. ft. |
| Common Size | 30 |
| Capacity | 1.1 cu. ft. |
| Common Size | 30 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEC Listed | Yes |
| CUL | No |
| UL | Yes |
| Prop 65 | California Residents Only - Warning: Cancer And Reproductive Harm - Www.p65warnings.ca.gov. |
Controls
| Control Location | Bottom |
| Control Type | Electronic Touch |
| Convenience Cooking Controls | Yes |
| Display Color | Full Color |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Air Fry; Auto Cook; Beverage; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Defrost; Dinner Plate; End of Cycle Signal; Fresh Vegetable; Keep Warm; Languages - English/French; Off/Cancel |
| Number of Keypads | 29 |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Sensor Control Keypads | 4 |
| One Touch Cooking | Yes |
| Number of Vent Speeds | 3 |
| Electronic Display Type | Pmva Lcd W/backlit Controls |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Air Fry, Auto Cook, Beverage, Cook Power, Cook Time, Cook/start, Defrost, Dinner Plate, End Of Cycle Signal, Fresh Vegetable, Keep Warm, Languages - English/french, Off/cancel |
Details
| Clock | Yes |
| Door Opening Direction | Left |
| Grill | Yes |
| Microwave Type | Flush |
| Blower Type | Centrifugal |
| Number of Microwave Racks | 1 |
| Cavity Finish | Non-stick |
| Convection Power | 1,400 W |
| Door Release | Touch To Open |
| Microwave Interior Light | Led |
| Work Surface Light | Led |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, Wifi |
| Connectivity | Amazon Alexa, Google Assistant |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | 21.1 in. |
| Length | 16.7 in. |
| Weight | 81.7 lbs. |
| Cutout Depth Max | 13 in, 13 in |
| Cutout Height Max | 18 in |
| Cutout Depth Min | 12-3/4 in |
| Cutout Width Max | 30 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 12-3/4 in, 12-3/4 in |
| Depth Closed Including Handles | 12-3/4 in, 12-3/4 in |
| Depth Excluding Doors | 12-3/4 in, 12-3/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 41-1/2 in, 41-1/2 in |
| Gross Weight | 81-7/10 lbs, 81-7/10 lbs |
| Interior Depth | 11 in, 11 in |
| Interior Height | 9-1/8 in, 9-1/8 in |
| Net Weight | 72-4/5 lbs, 72-4/5 lbs |
| Interior Width | 18-1/8 in, 18-1/8 in |
| Gross Weight | 81.7 |
| Cutout Depth Max | 13 |
| Cutout Depth Min | 12.75 |
| Cutout Height Max | 18 |
| Cutout Width Max | 30 |
| Depth Closed Excluding Handles | 12.75 |
| Depth Closed Including Handles | 12.75 |
| Depth Excluding Doors | 12.75 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 41.5 |
| Display Screen Diagonal Length | 2.4 |
| Interior Depth | 11 |
| Interior Height | 9.125 |
| Interior Width | 18.125 |
| carton depth | 16.7 |
| carton height | 21.1 |
| carton width | 32.9 |
| gross weight | 81.7 |
| net weight | 72.8 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | 26.1 in. |
| Shipping Length | 21.7 in. |
| Shipping Weight | 121.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 121.7 lbs. |
| Source | Calculation |
Oven Cavity Details
| Convection | Yes |
| Convection Power | 1,400 W |
| Cooking Power | 1,000 W |
You might also like these best sellers...
Where to Buy JennAir Appliances in Minnesota.














