2.1 cu. ft. Over-the-Range Microwave with Steam cooking - WMH53521HW
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
2.1 cu. ft. Over-the-Range Microwave with Steam cooking
Model: WMH53521HW











+1more
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
2.1 cu. ft. Over-the-Range Microwave with Steam cooking
Model: WMH53521HW
Replaced By
30-inch Wide Over the Range Microwave with Sensor Cooking - 1.9 cu. ft.
Model: WMMS3330RW

$298.00
Was$429.00Save $131.00 (31%)
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.75 ft³ |
| Total of Cubes | 4.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 59.04 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 59.04 lbs. |
Details
| Cavity Finish | Non-Stick |
| Clock | Yes |
| Cooking Items Included | Cooking Rack |
| Door Opening Direction | Left |
| Grill | No |
| Microwave Configuration | Microwave Hood Combination |
| Microwave Type | Over-the-Range |
| Work Surface Light | Incandescent |
| Number of Vent Speeds | 4 |
| Turntable | Recessed; Stoppable |
Ventilation Details
| Blower Type | Centrifugal |
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Type | Rectangular |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter |
| Night Light | Yes |
| Vent Fan Location | Back |
| Ventilation Type | Updraft |
| Venting | Exterior or Recirculating |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H |
Controls
| Control Location | Right |
| Control Type | Electronic Touch |
| Electronic Display Type | LCD |
| Number of Keypads | 33 |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Quick Touch/One-Touch Selections | 12 |
| Display Color | Blue; White |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Beverage; Control Lock; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Defrost; Dinner Plate; End of Cycle Signal; Fresh Vegetable; Frozen Entree; Frozen Vegetable; Keep Warm; Off/Cancel; |
Microwave Details
| Sensor Cooking | Yes |
| Number of Microwave Racks | 1 |
| Turntable Diameter Size | 14 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | No |
| Star K Certified | Yes |
| UL | Yes |
| prop65 | Standard |
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 17.13 in. |
| Length | 16 in. |
| Weight | 32.8 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 39-3/8 in |
| Gross Weight | 33 lbs |
| Net Weight | 57-1/2 lbs |
| carton depth | 20 |
| carton height | 20.5 |
| carton width | 32.5 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Length | 21 in. |
| Shipping Weight | 72.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 72.8 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 32.5 in. |
| Shipping Height | 20.5 in. |
Other
| Capacity | 2.1 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
Oven Details
| Convection | No |
| Cooking Power | 1, 000 |
Product Details
| Microwave Interior Light | Incandescent |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.







