$4,999.00
NOIR 30" SINGLE WALL OVEN - JOESC530RM
$4,999.00
Current Rebates
Key Features
Air Fry
7.8 Full Color Ultra Wide LCD Display With Culinary Center
Temperature Probe
MultiMode® True Convection System
Smart Wall Oven
Versatile Cooking Modes
3,200-Watt Convection Element
4,000-Watt Broil Element
Documents
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Air Fry
Achieve crispy, yet juicy results on your favorites, from fresh vegetables to guilty-pleasure fried foods. Use Air Fry to circulate hot air around the tray to crisp food using little to no additional oil.
7.8 Full Color Ultra Wide LCD Display With Culinary Center
Visually vibrant. This highly interactive, full-color LCD display allows you to navigate effortlessly through settings and the algorithms of JennAir® Culinary Center recipes.
Temperature Probe
Know when dinner is done without ever opening the door. Internal food temperature readings are visible on the LCD screen or directly in the app.**Appliance must be set to remote enable. WiFi & App required. Features subject to change. For details and privacy info, visit jennair.com/connect.
MultiMode® True Convection System
Steady heat generated by a 3,200W element is circulated by whirling metal blades, weaving around every flat tine. Wield your cooking prowess from marbled meats to succulent roasts.
Smart Wall Oven
Fluently control your wall oven—whether in the kitchen or not. The JennAir® App empowers you to remotely control and monitor the oven, prompts you when it's time to tend to your dish or you can select from chef-inspired recipes designed to provide you with effortlessly delicious results. Use simple voice commands with your Google Assistant or Alexa-enabled device* for an even more seamless cooking experience.*Appliance must be set to remote enable. WiFi & App required. Features subject to change. Details and privacy info at jennair.com/connect. Amazon Alexa and Google Home features available in U.S. only.
Versatile Cooking Modes
Uncompromising results, untroubled process. Rapid Preheat Mode lets you bake on a single rack without the wait. Dough rises quickly and evenly with Proofing mode, and the Keep Warm™ setting lets you serve your entire menu at the same time.
3,200-Watt Convection Element
This convection element wraps dishes in heat and maintains a controlled cooking environment.
4,000-Watt Broil Element
Tap into high-wattage heat designed to broil meats to tantalizing caramelization.
2,800-Watt Hidden Bake Element
This 2,800-watt bake element is concealed beneath the oven floor, providing intense heat and a smooth surface that is easy to clean.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 249.78 lbs. |
| Total of Cubes | 20.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 249.78 lbs. |
Certifications
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Yes |
| UL | Yes |
| ADA Compliant | Ada Height And Side And Front Reach Compliant |
| Prop 65 | California Residents Only - Warning: Cancer And Reproductive Harm - Www.p65warnings.ca.gov. |
Controls
| Control Type | Tap Touch |
| Display Color | Full Color |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
| Electronic Display Type | 7-inch Full Color Lcd |
| Language Conversion | English/french/spanish |
Details
| Delay Clean | Yes |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Selections | Add a Minute; Air Fry; Audible Signal; Automatic Shutdown; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Cook Time Indicator; Cook and Hold; Culinary Center; Dela |
| Oven Type | Single |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Cooktop Combinations | Jec3430, Jec3536, Jec4424, Jec4430, Jec4536, Jgc1530, Jgc1536, Jgc2530, Jgc2536, Jgc7530, Jgc7636, Jic4430, Jic4530, Jic4536, Jic4715gs, Jie4115gs |
| Design Expression | Noir™ |
| Oven Selections | Add A Minute, Air Fry, Audible Signal, Automatic Shutdown, Bake, Broil, Cancel/off, Clock, Control Lock, Convect Bake, Convect Broil, Cook Time Indicator, Cook And Hold, Culinary Center, Dela |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 20 |
| Volts | 240 |
| Hz | 60 |
| Watts | 5800 |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Door Lock | Yes |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Stainless Steel |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | No |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 31 in. |
| Weight | 168.43 lbs. |
| Gross Weight | 168.43 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 36 in. |
| Shipping Weight | 208.43 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 208.43 lbs. |
| Source | Calculation |
Oven Cavity Details
| Convection Functions | Bake Broil Roast Upper |
| Convection Element Type | Single Fan |
| Installable Under Cooktop | Yes |
| Door Broil Position | Closed |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Number of Bake Elements | 1 |
| Interior Coating | Porcelain |
| Light Type | Halogen |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Rack Guides | 6 |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Broiler Location | Top Of Oven |
| Convection Element Power | 3,200 W |
| Oven Cleaning Type | Self-cleaning |
| Oven Cooking System | Multimode® True Convection |
| Bake Element Power | 2,800 W |
| Interior Color | Black |
| Temperature Conversion | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
Dimensions
| Capacity | 5 Cu. Ft. |
| Common Size | 30 In |
| Cutout Depth | 24 In |
| Cutout Height | 29-219/500 In |
| Cutout Width | 28-1/2 In |
| Depth | 23-1/4 In |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-313/1000 In |
| Depth Closed Including Handles | 26-3/8 In |
| Depth Excluding Doors | 23 In |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-219/500 In |
| Gross Weight | 188 Lbs |
| Height | 29-7/8 In |
| Net Weight | 183 Lbs |
| Oven Interior Depth | 19 In |
| Oven Interior Height | 18 In |
| Oven Interior Width | 25 In |
| Width | 30 In |
You might also like these best sellers...
Where to Buy JennAir Appliances in Minnesota.









