5.3 cu. ft. Electric Range with Frozen Bake™ Technology - YWFE515S0JS
Key Features
5.3 cu. ft. Capacity
Adjustable Self-Cleaning Technology
Ceramic Glass Cooktop
Closed Door Broiling
Control Lock Mode
FlexHeat™ Dual Radiant Element
Frozen Bake™ technology
Keep Warm setting
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
5.3 cu. ft. Capacity
Easily cook large meals with 5.3 cu. ft. capacity
Adjustable Self-Cleaning Technology
Clean without harsh chemicals or special cleaners by running this high-temperature setting that automatically cleans the oven according to a preprogrammed cycle.
Ceramic Glass Cooktop
Wiping up spills is simple with the Ceramic Glass Cooktop. The raised edges help contain spills, so you can easily clean the cooktop.
Closed Door Broiling
Maintain the optimal broiling temperature for food while still keeping the kitchen comfortable using this broiling temperature management system.
Control Lock Mode
Disable the control panel to avoid unintended use and easily clean controls.
FlexHeat™ Dual Radiant Element
Get two elements in one with a 6" inner ring that's great for smaller pots and pans and a 9" expandable outer ring that makes room for larger cookware.
Frozen Bake™ technology
Skip preheating and cook frozen favorites like pizza in fewer steps with preprogrammed settings.
Keep Warm setting
Keep dishes from getting cold with a setting that delivers low heat to the oven, so your meal is ready when you are.
Large Oven Window
Keep an eye on your meal and track cooking progress through the Large Oven Window.
Upswept SpillGuard™ Cooktop
Clean up faster with a cooktop that has raised edges to help contain spills.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Energy Rating (kWh/year) | 502 |
| UL | No |
| prop65 | Standard |
Controls
| Display Color | Blue |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Automatic Shut-Off | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Selections | Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Cook Time Indicator; Delay Start; Frozen Bake; Keep Warm Setting; Sabbath Mode; Start Time; Stop Time; Timer; Warm Hold |
| Power On Indicator Light | No |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Drawer Type | Storage Drawer |
| Range Type | Freestanding |
Dimensions
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 36 |
| Cutout Width | 30 |
| Depth Closed Excluding Handles | 25.313 |
| Depth Closed Including Handles | 28 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.688 |
| Oven Interior Depth | 18.5 |
| Oven Interior Height | 18.125 |
| Oven Interior Width | 24.5 |
| carton depth | 29 |
| carton height | 48.75 |
| carton width | 32 |
| gross weight | 160 |
| net weight | 144 |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 3, 000W |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Power | 1, 200W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Power | 2, 500W |
| Right Front Element-Burner Size | 9in. |
| Right Front Element-Burner Type | Standard |
| Right Rear Element-Burner Power | 1, 200W |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
Exterior Details
| Door Type | Glass Window |
| Oven Control Knob Type | Plastic |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
Oven Details
| Bake Element Power | 2, 400 W |
| Broiler Element Power | 3, 400 W |
| Broiler Location | Top Center |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | No |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 284.09 lbs. |
| Total of Cubes | 22.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 284.09 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | 25.31 in. |
| Weight | - |
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 36 |
| Cutout Width | 30 |
| Depth Closed Excluding Handles | 25.313 |
| Depth Closed Including Handles | 28 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.688 |
| Oven Interior Depth | 18.5 |
| Oven Interior Height | 18.125 |
| Oven Interior Width | 24.5 |
| carton depth | 29 |
| carton height | 48.75 |
| carton width | 32 |
| gross weight | 160 |
| net weight | 144 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 48.75 in. |
| Shipping Length | 30.31 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.




















