30" 4-Element Induction Slide-In Convection Range with Baking Drawer - KSIB900ESS
30" 4-Element Induction Slide-In Convection Range with Baking Drawer
Model: KSIB900ESS
















30" 4-Element Induction Slide-In Convection Range with Baking Drawer
Model: KSIB900ESS
Replaced By
30-inch 4-element Induction Slide-in Convection Range With Air Fry
Model: KSIS730PSS

$2,598.00
Was$3,699.00Save $1,101.00 (30%)
Key Features
Induction Cooking Elements
Even-Heat True Convection
Baking Drawer
Steam Rack
7.1 cu ft Total Capacity
EasyConvect Conversion
FIT Guarantee
4 Induction Elements With A Bridge Zone
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Induction Cooking Elements
Even-Heat True Convection
Baking Drawer
Steam Rack
7.1 cu ft Total Capacity
EasyConvect Conversion
FIT Guarantee
4 Induction Elements With A Bridge Zone
Aqualift
Glass Touch Controls
SatinGlide Max Racks
Side Trim Accessory Kit
Specifications
Exterior
| Oven Window Size | Large |
| Door Type | Metal & Glass |
| Drawer Type | Baking Drawer |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
Configuration and Overview
| Size | 30 in |
| Fuel Type | Electric Induction |
| Range Type | Slide-in |
| LP Convertible | No |
Appearance
| Handle Material | Metal |
Oven Details
| Drawer Type | Baking Drawer |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Oven Cooking System | Convection |
| Interior Color | Grey |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Oven Interior Width | 24-1/8 in |
| Oven Interior Depth | 20-5/8 in |
| Oven Interior Height | 22-1/8 in |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Convection Functions | Bake |
Cooktop Details
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Element Style | Induction |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Left Front Element-Burner Size | 7in. Bridge |
| Left Rear Element-Burner Size | 7in. Bridge |
| Left Rear Element-Burner Type | Induction Bridge |
| Right Front Element-Burner Size | 11in. |
| Right Front Element-Burner Type | Induction Single |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Front Element-Burner Power | 2500W |
| Left Front Element-Burner Size | 7in. Bridge |
| Left Front Element-Burner Type | Induction Bridge |
| Left Rear Element-Burner Power | 2500W |
| Left Rear Element-Burner Size | 7in. Bridge |
| Right Front Element-Burner Power | 3600W |
| Right Front Element-Burner Size | 11in. |
| Right Rear Element-Burner Power | 1800W |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Induction Single |
Details
| Bake Element Power | 3600W |
| Broiler Element Power | 4000W |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Oven Rack Type | 1 Max Capacity, 1 Gliding Roll-Out, 1 Steam Rack |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass |
| Oven Cleaning Type | AquaLift® Self Clean |
| Convection Element Type | Fan |
| Number of Rack Guides | 7 |
| Interior Color | Grey |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Cooking System | Convection |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Power (watts) | 3200 |
| Convection Element Type | Fan |
| Convection Functions | Bake,Broil,Roast |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Oven Interior Depth(IN,inches) | 20 5/8 |
| Oven Interior Height(IN,inches) | 22 1/8 |
| Oven Interior Width(IN,inches) | 24 1/8 |
Refinements
| Features | Baking Drawer |
| KAD Range | ADA Compliant,Baking Drawer,EasyConvect™ Conversion,Even-Heat™ True Convection,FIT System,SatinGlide™ Racks,Steam Rack |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Volts | 240 |
Refinement KAD
| Aqualift | Aqualift |
| EasyConvect™ Conversion | EasyConvect™ Conversion |
| Even-Heat™ True Convection | Even-Heat™ True Convection |
| FIT System | FIT System |
| Baking Drawer | Baking Drawer |
| Steam Rack | Steam Rack |
GDS
| isBaseUnit | true |
| GPC Code | 10003690 |
| isConsumerUnit | true |
| IsInvoiceUnit | true |
| IsOrderableUnit | true |
| Product Type | EA |
| UDEX | 1100400623 |
Features
| Power Outage Compatible | No |
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| LP Convertible | No |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Selection | Baking Drawer Bake,Baking Drawer Keep Warm,Baking Drawer Slow Cook,Clock,Cook Time Indicator,Delay Start,Keep Warm Setting,Proofing,Sabbath Mode,Steam Bake,Warm Zone |
Description
| Fuel Type | Electric Induction |
| Range Type | Slide-in |
| Size (in.) | 30 |
Controls
| Display Color | Red/ White |
| Electronic Display Type | Digital |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| Energy Rating (kWh/year) | 256 |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Specifications
| Accessory Relationships | Yes |
| GPC Code | 10003690 |
| isBaseUnit | true |
| isConsumerUnit | true |
| IsDispatchUnit | . |
| IsInvoiceUnit | true |
| IsOrderableUnit | true |
| Product Type | EA |
| UDEX | 1100400623 |
| Home Delivery | Yes |
| Aqualift | Aqualift™ |
| Baking Drawer | Baking Drawer |
| EasyConvect™ Conversion | EasyConvect™ Conversion |
| Even-Heat™ True Convection | Even-Heat™ True Convection |
| FIT System | FIT System |
| Steam Rack | Steam Rack |
| Will Call | Yes |
Configuration
| Oven Configuration | Single Oven |
| Range Configuration | Slide-In |
EndecaProps
| ProductOutletCategories | Cooking |
Refinement
| Style | Ranges |
Other
| Capacity (Cu Ft) | 7.10 |
| Capacity | 7-1/10 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 246 lbs. |
| Carton Depth | 30 9/16 |
| Carton Height | 43 1/2 |
| Carton Width | 31 1/2 |
| Depth Closed Excluding Handles | 26 3/8 |
| Depth Closed Including Handles | 28 7/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 3/4 |
| Net Weight | 222.0 |
| Gross Weight | 246 |
| Depth Closed Excluding Handles | 26-3/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 28-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48-3/4 in |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 26 3/8 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 28 7/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 48 3/4 |
| Net Weight(LB,pounds) | 222 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 246 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 286 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 286 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 223.46 lbs. |
| Total of Cubes | 17.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 223.46 lbs. |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.







