$658.00
Was$739.00Save $81.00 (11%)
GoldĀ® 30-inch Vented 300-CFM Under-Cabinet Hood - WVU7130JS
$658.00
Was$739.00Save $81.00 (11%)
Key Features
ENERGY STARĀ® Certified
LED Task Lighting
Classic and Functional, Under Cabinet Exhaust
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
ENERGY STARĀ® Certified
ENERGY STARĀ® certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
LED Task Lighting
Bright, long-lasting LED task lighting makes it easy to see what you're cooking.
Classic and Functional, Under Cabinet Exhaust
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.5 lbs. |
| Total of Cubes | 1.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.5 lbs. |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Push Button |
Ventilation Details
| CFM Motor Class | 340 |
| Duct Direction | Vertical |
| Duct Type | Rectangular |
| Exhaust Vent Location | Top |
| Filters | Grease Filters |
| HVI (CFM HS Horizontal) | 260 |
| HVI (CFM HS Vertical) | 250 |
| Task Light Type | LED |
| Vent Material | Composite |
| Venting | Exterior |
| Blower Type | Centrifugal |
| Sones High Speed Horizontal | 6.5 |
| Sones High Speed Vertical | 7 |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H |
| Sound Max Speed (Sones) | 7 |
Details
| Hood Type | Under Cabinet |
| Material | Painted Steel |
| Damper Included | No |
| Lighting Control Type | Push Button |
| Number of Night Light Settings | 0 |
| Number of Task Light Settings | 2 |
| Number of Vent Speeds | 2 |
| Task Lighting | Yes |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Certifications
| Star K Certified | Yes |
| prop65 | Standard |
Dimensions
| carton depth | 10 |
| carton height | 24 |
| carton width | 34 |
| Canopy Height | 4.75 |
| gross weight | 28.66 |
| net weight | 23.15 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 4.75 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 28.66 lbs. |
| Canopy Height | 4-3/4 in |
| Gross Weight | 28-33/50 lbs |
| Net Weight | 23-3/20 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 24 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | 68.66 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 68.66 lbs. |
| Source | Calculation |
Product Details
| Energy StarĀ® Qualified | ENERGY STARĀ® Qualified |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.













