Go™ Cordless Top Down Chopper - battery sold separately - KTCR350BM
Key Features
Chop, Prep and Store in One
Mix, Chop and Puree
One-Touch Control
Simple Setup with a Twist-Free Design
Cordless
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Chop, Prep and Store in One
No more transferring food to storage containers; you can now chop prep & store in one bowl with included lid. *Additional bowls sold separately.
Mix, Chop and Puree
With the multipurpose stainless steel S blade.
One-Touch Control
Press & hold the single speed button for continual run or press and pulse as needed.
Simple Setup with a Twist-Free Design
Setup is simple with the twist-free, drop-in bowl assembly.
Cordless
Specifications
Technical Specifications
| Battery Included | No |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Cordless | Yes |
| Depth | 5-3/64 in |
| Height | 8-5/16 in |
| Net Weight | 4.37 lbs |
| Width | 5-3/64 in |
| Gross Weight | 6.5 lbs |
General Specifications
| Prop 65 | Standard - Standard |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.

























































