$429.99
Ready-to-Assemble Large GearBox - GALG36KDYG
$429.99
Key Features
Heavy-duty steel cabinet with hammered granite finish and matching doors
2 adjustable shelves and 1 fixed shelf
Leveler legs compensate for uneven floors
Holds up to 450 lbs. per cabinet and 75 lbs. per shelf
10-year limited warranty
36" W x 72" H x 18" D
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Heavy-duty steel cabinet with hammered granite finish and matching doors
2 adjustable shelves and 1 fixed shelf
Leveler legs compensate for uneven floors
Holds up to 450 lbs. per cabinet and 75 lbs. per shelf
10-year limited warranty
36" W x 72" H x 18" D
Specifications
Other
| Shelf Material | Steel |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Color | Silver Tread |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Cabinet Doors | 2 |
| Number of Cabinets | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Ready-To-Assemble |
| Type of Component | Full Size Cabinet |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 450 lbs. |
| Carton Depth | 22 1/4 |
| Carton Height | 7 |
| Carton Width | 76 |
| Gross Weight | 120 |
| Net Weight | 120.0 |
| Depth(IN,inches) | 18.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 120 |
| Carton Depth(IN,inches) | 22.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 7.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 76.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 120 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 75 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 23 in. |
| Shipping Weight | 490 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 490 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27 ft³ |
| Dimensional Weight | 335.65 lbs. |
| Total of Cubes | 27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 335.65 lbs. |
Product Details
| Width | 36" Wide |
| Height | 72" Tall |
| Depth | 18" Deep |
| Total Load Capacity | 450 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 75 lbs/shelf |
| Number of shelves | 3 Full-Width Shelves |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.




















