$109.99
Overhead GearLoft Storage Rack 2 x 4 - GALS24M1KG
$109.99
Key Features
Easy assembly and install: ceiling brackets adjust to align with the direction of your wooden joists/rafters
Holds up to 350 lbs of evenly distributed weight
10-year limited warranty
EZ Connect locking pin keeps connections secure
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Easy assembly and install: ceiling brackets adjust to align with the direction of your wooden joists/rafters
Holds up to 350 lbs of evenly distributed weight
10-year limited warranty
EZ Connect locking pin keeps connections secure
Specifications
Other
| Capacity(FT3,cubic feet) | 25.00 |
| Shelf Material | Heavy Duty Steel |
| Assembly Required | Yes |
| Color | Hammered Granite |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Type of Component | Overhead Storage |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 350 lbs. |
| Carton Depth | 25 7/16 |
| Carton Height | 2 9/16 |
| Carton Width | 49 13/16 |
| Gross Weight | 31 |
| Net Weight | 25.6 |
| Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 26 |
| Carton Depth(IN,inches) | 25.4375 |
| Carton Height(IN,inches) | 2.5625 |
| Carton Width(IN,inches) | 49.8125 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 31 |
| Maximum Height(IN,inches) | 37.0000 |
| Minimum Height(IN,inches) | 23.0000 |
| Adjustable Height | Yes |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 390 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 390 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 23-37" Tall |
| Depth | 24" Deep |
| Total Load Capacity | 350 lbs/unit |
| Assembly Required | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.












