$119.99
48" Solid Shelf - GAWA48SFZW
$119.99
Key Features
Holds up to 50 lbs.
48" wide x 2.5" high x 12" deep
Lifetime limited warranty on products ensures easy replacement of materials
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 50 lbs.
48" wide x 2.5" high x 12" deep
Lifetime limited warranty on products ensures easy replacement of materials
Specifications
Other
| Shelf Material | Heavy Duty Steel |
| Assembly Required | No |
| Color | Hammered White |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Scratch Resistant | Yes |
| Shelf Type | 1 Adjustable |
| Style | Solid Shelf |
| Type of Component | Accessory |
| Warranty | Limited Lifetime |
Dimensions & Weight
| Width | 48 in. |
| Height | 2.5 in. |
| Length | 12 in. |
| Weight | 50 lbs. |
| Carton Depth | 49 |
| Carton Height | 4 1/2 |
| Carton Width | 14 |
| Gross Weight | 20 |
| Net Weight | 16.0 |
| Depth(IN,inches) | 12.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 20 |
| Carton Depth(IN,inches) | 49.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 4.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 14.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 20 |
| Shelf Weight Capacity (lbs) | 50 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 53 in. |
| Shipping Height | 7.5 in. |
| Shipping Length | 17 in. |
| Shipping Weight | 90 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 90 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 8.67 lbs. |
| Total of Cubes | 0.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 8.67 lbs. |
Product Details
| Width | 48" Wide |
| Height | 2.5" Tall |
| Depth | 12" Deep |
| Total Load Capacity | 50 lbs/unit |
| shelf weight capacity | 50 lbs/shelf |
| Number of shelves | 1 Shelf |
| Assembly Required | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.
















