$34.99
18" Wide Wire Basket - GAWU18BKBH
$34.99
Key Features
Holds up to 35 lbs.
18" wide x 11" high x 13" deep
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Holds up to 35 lbs.
18" wide x 11" high x 13" deep
Features a durable steel construction for a long-lasting use
Specifications
Other
| Assembly Required | No |
| Color | Granite |
| Material | Steel |
| Number of Pieces Included | 1 |
| Pack Size | 1 Pack |
| Style | Baskets |
| Type of Component | Wall System Accessories |
| Warranty | Lifetime Limited Warranty |
Dimensions & Weight
| Width | 18 in. |
| Height | 11 in. |
| Length | 13 in. |
| Weight | 35 lbs. |
| Carton Depth | 13 5/16 |
| Carton Height | 12 |
| Carton Width | 18 3/4 |
| Gross Weight | 5 |
| Net Weight | 0.0 |
| Depth(IN,inches) | 13.0000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 13.3125 |
| Carton Height(IN,inches) | 12.0000 |
| Carton Width(IN,inches) | 18.7500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 5 |
| Weight Load Capacity | Up to 35 lbs (15.9 kg) |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23 in. |
| Shipping Height | 16 in. |
| Shipping Length | 18 in. |
| Shipping Weight | 75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 18.52 lbs. |
| Total of Cubes | 1.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 18.52 lbs. |
Product Details
| Width | 18" Wide |
| Height | 11" Tall |
| Depth | 13" Deep |
| Total Load Capacity | 35 lbs/unit |
| Assembly Required | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Gladiator Appliances in Minnesota.













