$99.99
KitchenAid Go® Cordless Hand Blender - battery sold separately - KHBRV00BM
$99.99
Key Features
Cordless
Power, Without The Cord
Removable 7" Blending Arm
Variable Speed Trigger Switch
U.S. Patented Removable Pan Guard
Description
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Cordless
Move your appliance around the kitchen with ease, without limitations of cords or nearby outlets.
Power, Without The Cord
12v MAX battery (sold sep, model KRB12) for up to 30 min. of continuous runtime - max initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts; nominal voltage is 10.8; actual run time varies based on recipe and/or attachments used; battery life impacted by factors such as battery age & use
Removable 7" Blending Arm
With a 4-point stainless steel blade design efficiently blends ingredients for smoothies, milk shakes, soups, and so much more
Variable Speed Trigger Switch
Gives you greater flexibility and control over the recipe.
U.S. Patented Removable Pan Guard
To help protect your cookware.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 3.11 in. |
| Height | 14.88 in. |
| Length | 2.76 in. |
| Weight | 6 lbs. |
| Carton Depth | 8 5/16 |
| Carton Height | 10 1/8 |
| Carton Width | 4 5/8 |
| Gross Weight | 6 |
| Net Weight | 0.0 |
| Net Weight(LB,pounds) | 2 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 8.11 in. |
| Shipping Height | 19.88 in. |
| Shipping Length | 7.76 in. |
| Shipping Weight | 46 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 46 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.77 lbs. |
| Total of Cubes | 0.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.77 lbs. |
General Specifications
| NSF Certified | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| UL File Number | TBD |
Technical Specifications
| Base Material | Plastic |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Blending Arm Length | 8 in. |
| Connectivity | No |
| Cordless | Yes |
| Depth | 3-7/64 in |
| Gross Weight | 5.73 lbs |
| Height | 14-7/8 in |
| Included Accessories | 3 Cup BPA-Free Blending Jar with Lid; 4 point Stainless Steel Blade Design; Removable Pan Guard |
| Metal Composition | No |
| Net Weight | 0 lbs |
| Number of Speeds | 3 |
| Power Cord Included | No |
| Soft Grip Handle | No |
| Width | 2-49/64 in |
| Works With | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Minnesota.











