36-inch Wide French Door Refrigerator with Crisper Drawer - 25 cu. ft. - WRF535SMHZ
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
36-inch Wide French Door Refrigerator with Crisper Drawer - 25 cu. ft.
Model: WRF535SMHZ












+2more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
36-inch Wide French Door Refrigerator with Crisper Drawer - 25 cu. ft.
Model: WRF535SMHZ
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Specifications
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| ENERGY STAR Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
Exterior Details
| Base Grille Color | Grey |
| Cabinet Color | Grey |
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Door Finish | Smooth |
| Door Opening Direction | N/A |
| Door Style | Contour |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | No |
Details
| Door Style Configuration | French Door |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
Dispenser Details
| Dispenser Type | No Dispenser |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | Yes |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Location | N/A |
| Water Filter Part Number | None |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 4 Adjustable Half-Width Glass |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Liner Finish | White Glossy |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Door Bins | 2 Fixed Full-Width Gallon, 4 Adjustable Full-Width |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width Pantry |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Freezer |
| Types of Ice | Cubed |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Freezer Details
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic, 1 Full Width Upper Wire |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Refinements
| Features | FRESHFLOW™ Produce preserver, 3-Door, Energy Star® Certified, LED Lighting, Humidity-Controlled Crispers, Whirlpool Handle |
Electrical
| Amps | 20 |
| Volts | 115 |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 70.13 in. |
| Length | 35.5 in. |
| Weight | 300 lbs. |
| Depth Closed Including Handles | 35-1/2 in |
| Gross Weight | 300 lbs |
| Height To Top Of Door Hinge | 70-1/8 in |
| Net Weight | 266 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 75.13 in. |
| Shipping Length | 40.5 in. |
| Shipping Weight | 340 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 340 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 51.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 638.17 lbs. |
| Total of Cubes | 51.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 638.17 lbs. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.







