$1,528.00
Was$1,699.00Save $171.00 (10%)
24" Undercounter Wine Center with Custom Temperature Control - WUW35X24DS
$1,528.00
Was$1,699.00Save $171.00 (10%)
Key Features
LED Interior Lighting
Single-Temperature Controlled Zone
Wine Storage
Towel Bar Handle
Reversible Door
Wood Rack Fronts
Black Cabinet
Door Open Alarm
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
LED Interior Lighting
You'll see just what you are looking for with LED interior lighting.
Single-Temperature Controlled Zone
Custom temperature selection allows you to store wine the way you prefer.
Wine Storage
Store up to 54 bottles of your favorite red or white wines.
Towel Bar Handle
Now, your undercounter center blends seamlessly with your existing kitchen design thanks to the towel bar handle.
Reversible Door
Wood Rack Fronts
Black Cabinet
Door Open Alarm
High Temperature Alarm
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 140.88 lbs. |
| Total of Cubes | 11.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 140.88 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Color | Black |
| Cabinet Finish | Textured |
| Cabinet Material | Prepainted Steel |
| Door Color | Stainless Steel |
| Door Opening Direction | Left |
| Handle Location | Vertical |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
Controls
| Control Lockout | No |
| Cooling On/Off | Yes |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| Max Cool/Fast Cool | No |
| Temperature Range | 41F to 64F |
Details
| Installation Option | Freestanding or Built-In |
| Number of Shelves | 6 |
| Refrigerator Type | Wine Cellar |
| Shelf Description | Wine Rack |
| Temperature Divider LED Color | Blue |
| Temperature Divider LED Dimmer Switch | No |
Interior Details
| Interior Light | LED |
Refrigerator Details
| Liner Finish | Plastic |
| Number of Temperature Controlled Zones | 1 |
Refinements
| Features | LED Lighting, Single Temperature Controlled Zones, Wine Storage Only |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
Features
| Beverage and Wine Center Features | LED Lighting, Single Temperature Controlled Zones, Wine Storage Only |
Dimensions & Weight
| Width | 23.81 in. |
| Height | 34.63 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | 136 lbs. |
| Cutout Depth | 24-7/8 in |
| Cutout Height | 35-1/4 in |
| Cutout Width | 24-5/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 21-7/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 23-3/4 in |
| Depth Excluding Doors | 21-7/8 in |
| Gross Weight | 136 lbs |
| Maximum Height | 35 in |
| Minimum Height | 34-1/2 in |
| Net Weight | 123 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.75 in. |
| Shipping Height | 37.5 in. |
| Shipping Length | 28.75 in. |
| Shipping Weight | 176 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 176 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.










