$928.00
Was$1,199.00Save $271.00 (23%)
7.4 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STAR® Gas Dryer with Wrinkle Shield™ Option - WGD5720RU
7.4 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STAR® Gas Dryer with Wrinkle Shield™ Option
Model: WGD5720RU

















7.4 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STAR® Gas Dryer with Wrinkle Shield™ Option
Model: WGD5720RU
$928.00
Was$1,199.00Save $271.00 (23%)
Current Rebates
Key Features
Air Dry Cycle
Quick Wash & Dry
Smart Features with Whirlpool® App
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Air Dry Cycle
Avoid heated dry and protect delicate items with the Air Dry cycle.
Quick Wash & Dry
Finish laundry in less than 1 hour by pairing the 25 minute Quick Wash cycle with the 30 minute timed dry.* Experience the ultimate time-saving duo for hassle-free laundry days.*Based on a 10-lb load when paired with a traditional vented dryer on medium heat.
Smart Features with Whirlpool® App
Be in control and stay connected from anywhere. The Whirlpool® App lets you start, pause, track progress and receive notifications when you're away, so you can manage laundry day right from your smartphone.**Features subject to change. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Specifications
Other
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 7.4 cu. ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 232 lbs. |
| Total of Cubes | 18.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 232 lbs. |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Lint Filter Indicator | Yes |
| Dryer Moisture Sensor | Yes |
| Drying Rack | Yes Not Included |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| LP Convertible | Yes |
| Lint Filter Indicator | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Pedestal Options | WFP2715RU, XHP1000XW |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | Yes |
| Steam Hose Y Connector | No |
Modifiers
| Dryer Temperature Selections | Air Only, High, Low, Medium |
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Installation Considerations
| Dryer Maximum Vent Length | 64 ft |
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Hoses Included | No |
| Long Vent | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Knob and Button |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Check Vent, Cool Down, Damp, Sensing, Wet |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Drying Rack | Yes Not Included |
| Lint Screen Location | Front |
| Dryer Interior Light | Yes |
Cycles
| Drying Cycles Selections | Air Dry, Bedding, Delicates, Heavy Duty, Jeans, Regular, Sanitize, Whites, Wrinkle Control |
| Number of Dryer Cycles | 12 |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Right |
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
Options
| Dryer Option Selections | Control Lock, Cycle Signal, Damp Dry Signal, Eco Boost™, Wrinkle Shield™, Wrinkle Shield™ with Steam |
| Number of Dryer Options | 10 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.63 in. |
| Weight | 146 lbs. |
| Depth Excluding Doors | 30-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54-313/1000 in |
| Door Opening Height | 25-69/100 in |
| Door Opening Width | 25-69/100 in |
| Gross Weight | 146 lbs |
| Maximum Height | 39 in |
| Minimum Height | 38-1/8 in |
| Net Weight | 132 lbs |
| Depth Excluding Doors | 30.625 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54.313 in |
| Door Opening Height | 25.69 in |
| Door Opening Width | 25.69 in |
| Minimum Height | 38.125 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 44 in. |
| Shipping Length | 35.63 in. |
| Shipping Weight | 186 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 186 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
Capacity
| Volume | 22.707 Cu.Ft. |
Features
| Dryer Features | Advanced Moisture Sensing |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.









