$41.99
5' Braided washer fill hoses with 2 female connections - 2 pack - 8212487RC
$41.99
Key Features
Compatible with many major washer brands
1500-PSI
Set of (2) 5' red and blue rubber hoses
For over 100 years, Whirlpool has cared for your appliance like you care for your home, which is why our replacement parts are made using durable materials and innovative processes
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Compatible with many major washer brands
1500-PSI
Set of (2) 5' red and blue rubber hoses
For over 100 years, Whirlpool has cared for your appliance like you care for your home, which is why our replacement parts are made using durable materials and innovative processes
Specifications
Dimensions
| Net Weight | 1-11/25 lbs |
| Gross Weight | 1-11/25 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.93 lbs. |
| Total of Cubes | 0.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.93 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 1.44 lbs. |
| Net Weight | 1-11/25 lbs |
| carton height | 8.86 |
| carton width | 8.89 |
| Weight (lbs.) | 1.44 |
| Carton Length | 1.97 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 11.5 in. |
| Shipping Height | 10.25 in. |
| Shipping Length | 1.97 in. |
| Shipping Weight | 41.44 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 41.44 lbs. |
| Source | Manufacturer |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Minnesota.










