$738.00
See Price in Cart
Top Freezer Refrigerator - 16.3 Cu. Ft. - ARTX3028PW
$738.00
See Price in Cart
Key Features
Freezer Temperature Control
Description
Top Freezer Refrigerator - 16.4 cu. ft.
Available from Sorenson's Appliance & TV, serving customers throughout Minnesota.
Features
Specifications
Features
Freezer Temperature Control
Help keep frozen items ice cold with the Freezer Temperature Control, which lets you change freezer temps to your preference.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | No |
| Sabbath Mode | No |
| Cooling Type | Single Evaporator |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 28.13 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 31.88 in. |
| Weight | 177 lbs. |
| Cabinet Width (in) | 28 |
| Carton Depth | 34 |
| Carton Height | 67 1/2 |
| Carton Width | 30 1/2 |
| Depth Closed Excluding Handles | 31 7/8 |
| Depth Closed Including Handles | 31 7/8 |
| Depth Excluding Doors | 27 5/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56 7/8 |
| Gross Weight | 180 |
| Height To Top Of Cabinet | 65 3/8 |
| Height To Top Of Door Hinge | 65 5/8 |
| Net Weight | 177.0 |
| Cabinet Width (IN,inches) | 28.0000 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 31.8750 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 31.8750 |
| Depth Excluding Doors(IN,inches) | 27.6250 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 56.8750 |
| Height To Top Of Cabinet(IN,inches) | 65.3750 |
| Height To Top Of Door Hinge(IN,inches) | 65.6250 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.13 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 36.88 in. |
| Shipping Weight | 217 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 217 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.57 ft³ |
| Dimensional Weight | 429.81 lbs. |
| Total of Cubes | 34.57 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 429.81 lbs. |
Dimensions
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 31.8750 |
| Depth Excluding Doors(IN,inches) | 27.6250 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 56.8750 |
| Height To Top Of Cabinet(IN,inches) | 65.3750 |
| Cabinet Width | 28 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 31-7/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 31-7/8 in |
| Depth Excluding Doors | 27-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56-7/8 in |
| Freezer Capacity Volume | 4.03 cu. ft. |
| Gross Weight | 180 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 65-3/8 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 65-5/8 in |
| Net Weight | 177 lbs |
| Refrigerator Capacity Volume | 12-29/100 |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 16.4 cu. ft. |
| Width to Remove Crisper | 28-1/8 in |
Dimension
| Depth Closed Excluding Handles | 31 7/8 |
| Depth Excluding Doors | 27 5/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56 7/8 |
| Height To Top Of Cabinet | 65 3/8 |
Details
| Levelers | 2 Black |
| Refrigerator Type | Top Freezer |
| Wheels | 4-Natural |
| Fingerprint Resistant | No |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Cabinet Color | White |
| Door Color | White |
| Door Finish | Smooth |
| Door Opening Direction | Right |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Short Pocket |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Location | N/A |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 2 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Lighting | None |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Glass |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
| Icemaker Kit Part Number | W11517113 |
| Icemaker Location | Freezer |
Refrigerator Details
| Non Climate Control Drawers | 1 Full Width |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Plastic, 2 Adjustable Full-Width Glass |
| Liner Finish | White Glossy |
| Refrigerator Door Bins | 1 Fixed Full-Width, 1 Fixed Full-Width Gallon, 2 Adjustable Partial-Width |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Dispenser Details
| Dispenser Type | No Dispenser |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Amana Appliances in Minnesota.














